Quantcast
Channel: Istine i laži o hrani
Viewing all 219 articles
Browse latest View live

Lepinje za hamburger ili ćevape

$
0
0
učim kuhati, učim slikati...
Ajde da vas počastim mojim najnovijim receptom za kruh. Htjela sam dobiti bijele lepinje neutralnog okusa (za ćevape) i uspjela sam! Uvjerena sam da onaj tko proba ove lepinje, neće više žuditi za onom ljepljivom spužvom od pšeničnog brašna :)) 

Vrijeme pripreme: 5 minuta
Vrijeme pečenja: cca 30 minuta 


indijski oraščići
Sastojci:

2 jaja

160 g mljevenih indijskih oraščića

2 dl kiselog vrhnja

1,5 jušna žlica psyllium praška

sol

1 žličica praška za pecivo

100 g ribanog tvrdog sira


Priprema:
Istucite jaja pa dodajte mljevene oraščiće, vrhnje, psyllium, sol, prašak za pecivo i na kraju izribani sir. Ostavite smjesu da miruje 5 minuta. Na plehu obloženom papirom za pečenje rasporedite tijesto u 5 hrpica pa oblikujte okrugle lepinje. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva. Nakon 10 minuta smanjite temperaturu na 180 stupnjeva i pecite još 20-tak minuta, ili dok ne porumene (ovisno o pećnici). 

Servirajte uz ćevape, ajvar i luk.
Ili napravite klincima hamburger.
Ili ih jedite kad vam se jede kruh. 

Ja sam koristila "kiselo vrhnje za svježi sir" od Vindije - to mi od svih kupovnih jedino ima okus vrhnja. Sir sam koristila "varaždinski trapist" isto od Vindije, odličan je. Oraščiće kupite sirove, a ne one pržene slane. 

Varijanta bez vrhnja i sira za anticandida dijetu:

Umjesto vrhnja i sira stavite 1,5 dl kefira, 25 grama otopljenog maslaca i malo više mljevenih oraščića. Tijesto treba gusto da se mogu oblikovati čvrste lepinje koje se neće razliti po plehu. 

Psyllium prašak su mljevene ljuspice psyllium sjemenki (indijski trputac) koje jako vezuju tekućinu (nabubre u tekućini) pa se koriste u bezglutenskim kruhovima i pecivima da bi tijesta bila mekša i fino razabrana. Inače, u standardnim pekarskim proizvodima, gluten je taj koji zgušnjava tijesto i daje volumen. Ako ne koristite psyllium prašak (ili psyllium ljuspice) onda trebate više brašna (dakle mljevenih orasa) da biste dobili istu gustoću tijesta, pa takva peciva budu tvrđa i više nabijena. Umjesto psylliuma, mogu se upotrebiti zobene posije koje imaju sličan učinak, ali peciva su ipak finija sa psylliumom. Imate ga u biljnim apotekama, prodavaonicama "zdrave" hrane, bio-bio dućanima... Ako nema, recite prodavačici da nabavi, njihovi dobavljači to imaju. 


Ako ste na mršavljenju, obratite pažnju da indijski oraščići sadrže više ugljikohidrata nego drugi orašasti plodovi i sjemenke (20 g UH na 100 grama orašćića). Zamijenite ih npr brazilskim orasima (4 g UH na 100 g), ili lanenim sjemenkama (2 g UH na 100 g). 




Sindrom propusnih crijeva – je li gluten izvor problema?

$
0
0

Originalni tekst Gluten Free Society: Leaky Gut Sindrome - Is Gluten the Root
S engleskog preveo: Dražen Herendić


Recenzija istraživanja pokazuje da gluten uzrokuje propusna crijeva

Tradicionalno shvaćanje primarnih funkcija gastrointestinalnog trakta je ograničeno na probavu i apsorpciju nutrijenata, elektrolita i homeostazu vode. Međutim, pažljivija analiza anatomskog i funkcionalnog uređenja gastrointestinalnog trakta, sugerira da je još jedna iznimno važna funkcija ovog organa i njegova sposobnost regulacije transportiranja makromolekula između okruženja i domaćina pomoću mehanizma barijere. Zajedno s limfoidnim tkivom povezanim s crijevima i neuroendokrinim sustavom, crijevna epitelna barijera s njenim tijesnim međustaničnim vezama kontrolira ravnotežu između toleriranja i imunosti na strane antigene. Zonulin je jedini dosad opisani fiziološki modulator tijesnih međustaničnih veza, koji je uključen u transport makromolekula i time uz ravnotežu tolerancije/imunosti. Kad se fino regulirane enzimske reakcije zonulina promijene kod genetski osjetljivih osoba, onda se mogu dogoditi crijevni i vancrijevni autoimuni, upalni i neoplastični poremećaji. Ova nova paradigma ruši tradicionalne teorije koje su temelj razvoja tih bolesti i sugerira da se ti procesi mogu zaustaviti ako se međudjelovanje gena i okidača u okolišu spriječi ponovnom uspostavom funkcije crijevne barijere ovisne o zonulinu.
Izvor istraživanja: Physiol Rev. 2011 Jan;91(1):151-75.

Propusna crijeva u laičkoj terminologiji

U intervjuu sa Karen Brimeyer, dr Peter Osborne, stručnjak za osjetljivost na gluten i osnivač Gluten Free Society, diskutira razne stvari oko problema vezanih za nepodnošenje glutena na lako razumljiv način. Intervju možete poslušati ovdje.
Karen se specijalizirala za pomaganje ljudima kod oporavka od sindroma propusnih crijeva. O njenom programu možete više saznati ovdje

Dr. Fasano otkrio je propusna crijeva

Više istraživačkih studija su povezale gluten sa stanjem poznatim kao crijevna propusnost. Jedan od vodećih svjetskih istraživača o preosjetljivosti na gluten je doktor Alessio Fasano, voditelj istraživanja na sveučilištu Maryland Celiac Research Center i odgovoran za otkrivanje veze između glutena i propusnih crijeva. U sljedećem videu dr Fasano razgovara sa dr Osborneom o tome kako to stanje može utjecati na crijeva, mozak i mnoga druga tkiva u organizmu.


Stvaranje veze – stav "Gluten free Ratnika"

Većina ljudi smatra da su celijakija i osjetljivost na gluten jedna te ista stvar. Srećom, to arhaično razmišljanje se brzo mijenja jer su nova istraživanja dokazala da osjetljivost na gluten postoji neovisno od celijakije. Iako je već utvrđeno da gluten često utječe na resice tankog crijeva, također se pokazalo da utječe na organizam na razne načine. Te razlike se odnose na učestalu nesposobnost liječnika u dijagnosticiranju osjetljivosti na gluten. Gore je dijagram okidača iz okoliša koji utječu na propusnost crijeva. Vidjet ćete da osjetljivost na gluten može direktno i indirektno doprinijeti tom problemu. Za inteligentnog promatrača slika ilustrira zbog čega jednostavni test s antitijelima ne uspijeva precizno dijagnosticirati osjetljivost na gluten. Proizvodnja antitijela je samo jedna laboratorijska komponenta u ovom kompleksnom problemu.
(Kliknite na sliku za povećanje...)

Koja je uloga glutena kod svih ovih faktora?

1. Gluten– Kako je već navedeno, gluten direktno utječe na crijevnu sluznicu preko proizvodnje zonulina. Zonulin je protein koji direktno uzrokuje propusna crijeva.

2. Antitijela– Gluten doprinosi stvaranju antitijela. Antitijela mogu uzrokovati lučenje upalnih spojeva koji dovode to oštećenja tkiva. Povrh toga, preko procesa zvanog molekularna mimikrija, antitijela mogu međureagirati s tkivima u tijelu izazivajući autoimune bolesti. Laboratorijska testiranja mjerenja tih antitijela uobičajeno se ne povezuju s glutenom jer većina liječnika nije dovoljno educirana da bi mogli prepoznati vezu.

3. Lijekovi– Mnogi lijekovi uobičajeno sadrže gluten koji ima direktni utjecaj. Međutim, mnoga kronična bolesna stanja uzrokovana osjetljivošću na gluten su krivo dijagnosticirana. To dovodi do prepisivanja recepata koji, ne samo da su nepotrebni, već  mogu biti i štetni za probavni sustav. Antacidi su uobičajeni primjer. Ti lijekovi stvaraju predispozicije za infekcije i dovode do nenormalne crijevne flore. Prekomjerno korištenje antibiotika za tretiranje virusnih infekcija je još jedan primjer.

4. Stres– Iako nije fizički uzročnik, gluten je kemijski uzročnik stresa. Kemijski stres dolazi u raznim oblicima. Jedan od njih je manjak vitamina i minerala. Nedostatak ključnih nutrijenata uzrokuje fundamentalna oštećenja sposobnosti tijela za procese ozdravljenja i oporavka.

5. Bakterije– Probavljanje glutena uzrokuje štetne promjene u crijevnoj flori (poznato i kao crijevna disbioza), koja naginje infekcijama. To je jedan od razloga zašto toliko mljekarskih kompanija dodaje korisne bakterije u svoje proizvode. Crijevna disbioza ima razmjere epidemije u SAD. Ako trebate probiotike bez glutena, pogledajte ovdje.

6. Citokini– Gluten potiče proizvodnju proupalnih citokina (kemijski spojevi koji oštećuju stanice).

7. Neurotransmiteri– Gluten uzrokuje neurokemijske promjene u proizvodnji neurotransmitera (kemijski spojevi koji omogućavaju komuniciranje nervnom sustavu). Primjeri uključuju: serotonin, dopamin, acetilholin, epinefrin i histamin. Gluten je također neurotoksin za koji se pokazalo da uništava nervno tkivo. To je razlog zašto mnogim ljudima s neurološkim bolestima (autizam, migrenske glavobolje, ADD, bipolarnost, šizofrenija, neuropatija, epilepsija i dr.) prehrana bez glutena donosi poboljšanje.

8. Probavne kemikalije– gluten može oštetiti crijeva, gušteraču, jetru i žučnu vrećicu. Svi ovi organi imaju vodeću ulogu u sposobnosti tijela u proizvodnji probavnih kemijskih spojeva i enzima. Kad je taj mehanizam ugrožen, probavni proces se počinje raspadati i postaje neučinkovit.

Zaokružimo sve ovo

Propusna crijeva dovode do autoimunih bolesti. Jedini poznati uzročnik bilo koje autoimune bolesti je osjetljivost na gluten. Mi smo slijepe budale ako zanemarimo tu vezu jer se ona ne slaže sa statusom quo alopatske medicinske paradigme. Ako imate autoimunu bolest i niste istraživali osjetljivost na gluten kao jedan od faktora utjecaja, trebali biste. Pročitajte više o genetskom testiranju osjetljivosti na gluten.
________________________________________
______________________________

Moj komentar

Naučite razliku između konvencionalne bezglutenske dijete i prave (Paleo, LCHF) bezglutenske dijete: Konvencionalna bezglutenska dijeta, koja se službeno prepisuje osobama oboljelim od celijakije (koja je u medicinskoj praksi jedina priznata bolest nepodnošenja glutena) je prehrana koja se bazira se na bezglutenskim žitaricama i zamjenskim proizvodima koje možete naći u većim supermarketima. To su industrijske prerađevine (kruhovi, peciva, tjestenine, keksi, kolači) koje sadrže genetski modificiranu pšenicu, soju, kukuruz, rižu, glukozno-fruktozne sirupe, zgušnjivače, stabilizatore, konzervanse, zaslađivače i razne druge zagađivače. Ovo nije prava hrana, ovo su nutritivno siromašne stvari, pune kemikalija koje nikome ne trebaju.  Ako ste već razvili osjetljivost na gluten, onda sigurno reagirate i na druge vrste teško probavljivih proteina, kojih ima na stotine u bezglutenskim žitaricama i mahunarkama, a koje također oštećuju crijevnu stijenku. Zato je prava bezglutenska dijeta (Paleo, LCHF) idealna jer odbacuje sve žitarice, sve mahunarke, industrijske prerađevine i umjetna rafinirana biljna ulja i margarine. Ova se prehrana bazira na pravoj hrani u njenom izvornom cjelovitom obliku: jaja, povrće, riba, meso, prirodne masnoće, voće i orašasti plodovi.

Pročitajte: Nepodnošljivost glutena - uzrok mnogih kroničnih bolesti



Poreč, Pula i Rijeka

$
0
0
Dragi svi iz Poreča, Pule i Rijeke!

Pozivam vas da dođete na druženje i predstavljanje moje knjige "Istine i laži o hrani": 


Ako ste zainteresirani za osobne konzultacije sa mnom, javite mi se na mail ili telefon radi dogovora termina. 

Lijep pozdrav pa se vidimo :)

Anita Šupe

E: istineilaziohrani@gmail.com
T: 092 289 1349

Za primanje obavijesti pridružite se ovoj grupi:
http://groups.google.com/group/anitasupe?hl=hr



Tibetanska gljiva koja to nije – KEFIR, kefirna zrnca

$
0
0

Priča o kefiru kao da nema kraja. Ovdje na blogu su dva, čini mi se temeljita teksta o kefiru: Kefir - čudesna hrana s Kavkaza i Praktični savjeti za vas koji pravite domaći kefir sa kefirnim zrncima,  a u knjizi mu je posvećeno cijelo jedno poglavlje. Pa ipak, pitanja o kefiru stalno pristižu. S ovim tekstom se nadam razjasniti neke nedoumice.

Kako početi s kefirom

Ako ste kefirna zrnca dobili poštom, u vrećici s malo mlijeka, prvo ih trebate malo "oporaviti" nakon puta. Procijedite ih kroz cjedilo, stavite u jednu staklenu teglu i prelijte s malo mlijeka, poklopite i ostavite na sobnoj temperaturi 24 sata. Sutradan ih procijedite i taj prvi kefir bacite. Ako je potrebno ovaj postupak ponovite nekoliko puta, dok ne dobijete fini kremasti kefir ugodnog mirisa i okusa. Kefir je kiselkastog okusa ali miris je ugodan, nije kiseo. Ako zrnca nisu putovala, već ste ih dobili osobno, možete odmah početi s izradom kefira.

Količina oko pola velike žlice zrnaca je dovoljno za 3 dl mlijeka. Zrnca prelijte mlijekom i ostavite u tegli poklopljeno 24 sata. Kad se mlijeko zgusne, kefir je gotov. Procijedite ga kroz malo krupnije cjedilo tako da cjedilo stavite u jednu zdjelu pa izlijete kefir zajedno sa zrncima i miješate sa žlicom dok se procijedi (pošto je gusto pa da lakše prođe). Zrnca vratite u teglu, dodajte novo mlijeko, a procijeđeni kefir stavite u staklenu teglu i spremite u frižider. Ne ispirite zrnca vodom jer će ih to oslabiti.

Kefirna zrnca se razmnožavaju pa ćete nakon nekoliko dana primjetiti da ih ima više. Tada povećajte količinu mlijeka. Jedna jušna žlica zrnaca je dovoljna za 5 – 6 dl mlijeka. Prilagodite količinu kefira svojim potrebama. Kad se zrnca razmnože toliko da ih je previše za količinu koju trebate svaki dan, odvojite višak zrnaca. Dakle ako je pola litre kefira dnevno dovoljno za vas (dvije šalice) održavajte količinu zrnca oko jedne pune jušne žlice, višak odvajajte i podijelite s drugima. Na kraju teksta ću napisati kako zrnca možete poslati poštom. 

Kefir je najbolji kad se radi svakodnevno. Ako ipak morate napraviti pauzu, idete na put ili nešto slično, prelijte zrnca s malo mlijeka, poklopite posudu i spremite u frižider. Tako može stajati do 7 dana. U slučaju da nemate mlijeka, možete ih čuvati i u vodi, ali ne predugo – samo do slijedeće kupovine mlijeka. Nakon pauze, kad ponovo krećete s izradom kefira, učinite opet kao prvi put da bi se zrnca oporavila: prelijte ih novim mlijekom, ostavite 24 sata na sobnoj temperaturi pa prvi kefir koji dobijete bacite. Ako je potrebno ovaj postupak ponovite nekoliko puta, dok ne dobijete fini kremasti kefir ugodnog mirisa i okusa. Kefir je kiselog okusa ali miris je ugodan, nije kiseo.

Možda ste negdje pročitali da se ne smiju koristiti metalne žlice i cjedila za cijediti kefir. No zaista nije važno koje žlice i cjedila koristite dok cijedite kefir, mogu biti metalne, plastične, drvene… Zrncima to ništa ne smeta. Ali važno je da kefir čuvate samo u staklenim ili keramičkim posudama. Nemojte nikad čuvati kisele stvari u plastičnim i metalnim posudama jer kiselina rastvara kemikalije iz plastike i metala koje onda ulaze u hranu, pa i u vas.

Možda ste pročitali da se kefir uzima 20 dana pa se onda mora napraviti pauza 10 dana. Ni to nije istina. Kefir nije nikakav lijek, to je prirodni probiotički napitak, fermentirano (ukiseljeno) mlijeko, dakle hrana, i možete ga koristiti kako god i koliko god hoćete, tj koliko vam prija. U terapijske svrhe za poboljšanje zdravlja može se uzimati i litra kefira dnevno. Za početak je dobro krenuti s manjom dozom, npr. 1 dl dnevno, potom postupno povećavati količinu. Naime, kefir radikalno mijenja sastav crijevne flore – korisne bakterije uništavaju patogene i zauzimaju njihovo mjesto, a to kod nekih osoba može uzrokovati prolazne probavne smetnje.

Što je zapravo kefir

Kefir je fermentirani mliječni napitak kiselkasto-osvježavajućeg okusa koji se dobiva uz pomoć kulture kefira ili kefirnih zrnaca. Smatra se da je porijeklom s Kavkaza i da je star i do 1000 godina. Žitelji Kavkaza poznati su po svojoj dugovječnosti i dobrom zdravlju, žive gotovo bez bolesti, što se pripisuje njihovoj svakodnevnoj i neograničenoj konzumaciji kefira. Kultura kefira u našim se krajevima često naziva i tibetanska gljiva ili kefirna gljiva, ali kefirna zrnca nisu gljive.

Kefirna zrnca, koja izgledom podsjećaju na kuhanu cvjetaču, po sastavu su mješavina bjelančevina, aminokiselina, lipida i topljivih polisaharida te sadrže simbiozu između velikog broja dobrih, mliječno-kiselih bakterija, octenih bakterija i sojeva kvasaca. Zrnca kefira hrane se i razmnožavaju u mlijeku i nemaju rok trajanja, mogu živjeti vječno. Brojni pokušaji mikrobiologa da kefirna zrnca proizvedu u laboratoriju uporno završavaju neuspjehom. Pitanje otkud dolaze i kako su nastala ostaje bez znanstvenog odgovora. Legenda kaže da su kefirna zrnca dar od Boga, "mana s neba" koju je Bog poslao Izraelcima kad ih je Mojsije izveo iz Egipta da bi ih poveo u obećanu zemlju.

Zašto je kefir koristan

Kefiru se pripisuju mnogi pozitivni učinci kod velikog broja bolesti i bolesnih stanja, između ostalog:
  • djeluje kao najjače sredstvo protiv alergija i intolerancije na hranu;
  • djeluje kao prirodni antibiotik;
  • smanjuje inflamatorne (upalne) bolesti kao što su reuma i artritis;
  • jača imunološki sistem i ubrzava zacjeljivanje tijela;
  • poboljšava probavu i pravilno iskorištavanje nutrijenata iz hrane;
  • liječi bolesti crijeva kao što su IBS ili SIC (sindrom iritabilnog crijeva), sindrom propusnosti crijeva, zatvor, proljev, nadutost;
  • pomaže kod bolesti želuca kao što su gastritis i čir na želucu;
  • čisti i detoksicira tijelo;
  • poboljšava funkciju jetre i djeluje protiv žučnih kamenaca;
  • pomaže kod srčano-žilnih oboljenja;
  • snižava šećer u krvi, visoki krvni tlak i visoke masnoće u krvi (trigliceride);
  • liječi gljivična oboljenja;
  • pomaže u zaustavljanju rasta malignih stanica;
  • normalizira metabolizam i time potpomaže gubljenje prekomjerne tjelesne težine;
  • pomaže kod nesanice i depresije;
  • pomaže kod bronhitisa i astme;
  • pomaže kod psorijaze i ekcema.

Koje mlijeko koristiti za kefir

Najbolje je za kefir koristiti svježe domaće mlijeko (kravlje ili kozje) ali u nedostatku takvog, kefir je koristan i od kupovnog mlijeka. Osobe osjetljive na mliječne proizvode obično dobro podnose kefir, jer se procesom fermentacije teško probavljive komponente iz mlijeka razgrađuju i predprobavljaju. Bakterije iz kefira razgrađuju mliječni šećer laktozu, zato ga mogu koristiti i oni koji ne podnose laktozu. Ako koristite kupovno mlijeko, preporučam ono pod nazivom ”svježe” koje je pasterizirano na nižoj temperaturi i ima kraći rok trajanja. ”Trajno” mlijeko s rokom trajanja od više mjeseci je pasterizirano na vrlo visokoj temeperaturi i postoji sumnja da se staro mlijeko kojemu je prošao rok trajanja ponovo pasterizira na ultra visokoj temperaturi (UHT) i vraća na police prodavaonica. Zato je takvo najpametnije izbjegavati. Što se tiče različitih proizvođača, ja uvijek imam više povjerenja u manje mljekare, jer veliki su se pokazali beskrupulozni u svojoj trci za profitom. Primjer najnovija afera s aflatoksinima u trajnom mlijeku: očito je da je porijeklo ”trajnog” mlijeka dva različita proizvođača isto, kao što je očito i da porijeklo tog ”trajnog” i njihovog ”svježeg” mlijeka nije isto, inače bi i ”svježe” bilo zaraženo…

Ali, nazad na kefir. Zrnca ste dobili od nekoga, podijelite ih dalje… Evo kako zrnca možete poslati poštom: malu količinu zrnaca (pola jušne žlice) stavite u najlonsku vrećicu za zamrzavanje. Dodajte malo mlijeka (2-3 žlice), stisnite vrećicu (istisnite zrak) i vežite čvrsti čvor. Sve skupa stavite u novu vrećicu, istisnite zrak i vežite čvor. Ponovite sve skupa još jednom s trećom vrećicom, za svaku sigurnost, dakle ako bi se vrećica rastrgla da se mlijeko ne izlije. Spakujte u kovertu sa zračnim jastučićima i pošaljite poštom – učinili ste dobro djelo :) 




Šibenik: Predavanje o permakulturi

$
0
0

U ponedjeljak 18. veljače prvi put će se u Šibeniku održati predavanje o permakulturi, u Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u 17 sati. Predavač je Ivan Gregov, instruktor permakulture, član Instituta za permakulturu Hrvatske i voditelj projekta Ured za permakulturu. Što je permakultura? 

Ako tražite objašnjenje u tri riječi, onda je permakultura skupni termin za tehnike integralne praktične samoodrživosti.
 Ako želite nešto precizniju definiciju, PK je često opisivana kao ekološki dizajn koji oponaša prirodne procese.
Zvuči simpatično, no što to zapravo znači? Zamislite da imate povrtnjak, ali u njemu ne morate prekopavati niti plijeviti, jer on djeluje na principu šume. Zamislite da vaša kuća reciklira otpadnu vodu, ali na to ne morate trošiti energiju niti novac, jer taj sistem djeluje na principu močvare... 
Zgodno zar ne?

Permakultura nudi "alate" za oblikovanje potpuno održivih cjelina za stanovanje i život (kuća, zgrada, imanje... itd), koji proizvode vlastitu hranu i energiju, pa sve do ekonomskih alternativa i novih socijalnih struktura. (Pročitajte više na stranici Ured za permakulturu)
Kakve veze ima permakultura sa prehranom? Kakve veze ima LCHF sa permakulturom? Ima puno veze. 

Već nam je jasno da imamo velikih problema sa hranom. Hrana dolazi iz masovnog uzgoja i industrijski se prerađuje. U masovnom uzgoju životinje se hrane za njih neprirodnom hranom - koncentratima soje i žitarica, gdje im se dodaju hormoni rasta i antibiotici. Ovo sve naravno narušava kvalitetu namirnica.

U masovnom uzgoju žitarica koriste se umjetna gnojiva, pesticidi i stotine drugih otrovnih kemikalija. Najgore od svega - koristi se genetska modifikacija. Ovo sve pogubno djeluje kako na ljudsko zdravlje tako i na okoliš. 

Industrijska prerada je "točka na i" procesa uništavanja hrane. Industrijske prerađevine su nutritivno osiromašene, a "obogaćene" stotinama kemijskih aditiva (E-brojeva).

Jasno je da se moramo okrenuti drugačijim rješenjima - prirodnom načinu prehrane i uzgoja hrane, za koji smo od prirode i prilagođeni. Zato je korisno upoznati se sa permakulturom koja, između ostalog, nudi i rješenja za lokalni, ekološki, biodinamički uzgoj hrane, u skladu sa podnebljem, klimom, zemljinim ritmovima i prirodnim procesima. 

Povratak zemlji i radu na zemlji ne mora značiti mukotrpni težački rad, kako ga većina od nas doživljava. Novim znanjem i tehnikama rad sa zemljom i uzgoj hrane postaje lakši, plodonosniji, ali i zabavniji. Permakultura sadrži i socijalnu stranu priče, ljudi se udružuju oko zanimljivih projekata, rade zajedno nešto korisno i pri tome se druže. Nije li nam ovo svima potrebno?

Možda je došlo vrijeme da se prestanemo pasivno žaliti kako ništa u ovom društvu ne valja? Možda je došlo vrijeme da preuzmemo odgovornost i poduzmeno nešto?

Slušajte nas u subotu u 8.30 na Radio Ritmu: Ivan Gregov, permakulturni dizajner i ja pričamo o permakulturi, povodom predavanja koje će se održati u ponedjeljak u 17 sati u Gradskoj  knjižnici. 

Čujemo se i vidimo :)



Trogir - predstavljanje knjige

$
0
0
Sutra, utorak 19. veljače, u Gradskoj knjižnici Trogir
s početkom u 17 sati održat će se predstavljanje moje knjige "Istine i laži o hrani".


Saznajte:

- kako je piramida zdrave prehrane okrenuta naglavce, baš kao i naše zdravlje
;
- koji se interesi kriju iza službenih prehrambenih preporuka
;
- kako to da ljudi, usprkos napretku nauke, medicine i farmacije, ipak nisu zdraviji
;
- zašto nikad u povijesti nije bilo toliko kroničnih bolesti, iako se neprestano lansiraju novi lijekovi
;
- što se zapravo krije u industrijski prerađenoj hrani iz masovnog uzgoja i kako ta ”nova” hrana utječe na naše zdravlje.


Dobro došli!

Anita Š.

Što se to kuha…

$
0
0

Evo da se javim da kuharica napreduje. Kuha se, peče i fotografira… Ovom prilikom vam želim predstaviti koautoricu knjige i glavnu fotografkinju, upoznajte Arianu Miljević, ”Bugenviliju”!

Ariana je fotografkinja i umjetnica, osim fotografije bavi se filcanjem čoje, stare vještine koju spašava od izumiranja. Živi u Njemačkoj, gdje kuha i fotografira za našu kuharicu. Na LCHF prehrani je dvije godine, a njezin ”žiri” za ocjenu jela su devetogodišnji blizanci – što kod njh prođe sigurno je dobro!

I ja kuham ali mi fotografiranje nije jača strana. Ipak, malo po malo, materijal se sakuplja i nadamo se uskoro zavšiti naš dio posla. Ne želim još govoriti o nekim rokovima, jer sam već jednom obećala rok koji nije ispoštovan zbog krive procjene vremena. No, ovaj put zaista nismo daleko od cilja, a termin vam javim u dogledno vrijeme.

U međuvremenu, da vas ponudimo jednim cjelodnevnim meniem, iz Arianinog objektiva.



Doručak: LCHF kruh s paštetom od pečenog lososa i kavijara


FINI RUČAK

Juha: Buča sa divljim gljivama


Predjelo: Punjene papričice


Glavno jelo: Biftek sa šampinjonima


Desert: Čokoladna torta


Večera: Slani mafini


U slast, čujemo se!

Anita i Ariana

Anticandida program

$
0
0

Zbog velikog zanimanja za tekst o candidi i anticandida dijeti, ponavljam ovaj post iz studenog 2010. Na starom postu su komentari dosegli toliki broj da se više nisu mogli učitavati pa sam ih morala zaključati. Zato, evo nove prilike za komentare i izmjenjivanje iskustava. 

Postoji mnogo vrsta kvasnih gljivica koje žive u našem probavnom traktu i kod žena u rodnici, koje se pod određenim okolnostima (kao npr. kod bakterijske neravnoteže nakon kure antibioticima) mogu pretvoriti u agresivni oblik i dovesti do mnogih zdravstvenih problema. Moderni stil života, brza hrana, pretjerani unos šećera i bijelog brašna, stres, rutinsko prepisivanje antibiotika, antibebi pilule itd. mogu dovesti do infekcije patogenim oblicima gljivica koje uzrokuju mnoge kronične poremećaje u tijelu. Najčešće dolazi do infekcije gljivicom candida albicans koja napada kožu, nokte, te oralnu, vaginalnu, urinarnu i analnu sluznicu, a može napasti i bronhije i pluća. 

U normalnim okolnostima dobroćudne bakterije u našim crijevima, imunološki sustav i prava ph vrijednost drže pod kontrolom kvasne gljivice. Ali ako se crijevna flora poremeti gljivice se pretvaraju u patogeni oblik. Prisutnost candide može se dijagnosticirati uz pomoć testova. Ovisno o laboratoriju, može se izvršiti analiza stolice na gljivice, analiza pljuvačke ili krvi na antitijela (IgG i IgA) na candidu, ili analiza urina koja pokazuje prisutnost gljivica (yeast/fungal dysbiosis markers). 

Najučestaliji simptomi kod infekcije kvasnim gljivicama su: snažna želja za slatkom hranom, kruhom, tjesteninom i sl., loš zadah iz usta, bijele naslage na jeziku, vjetrovi i napuhanost u trbuhu za vrijeme i nakon jela, osjećaj prezasićenosti, infekcije i upale, česte prehlade, alergije ili preosjetljivost, suha sluznica, suha koža i ekcem, problemi s koncentracijom, kronični umor, česte glavobolje, poremećena razina šećera u krvi, psihička nestabilnost i promjene raspoloženja, pms, hladne ruke i stopala, hemoroidi, proljev ili zatvor, vaginalna infekcija/bol, svrbež, iscjedak iz rodnice. 

Parazitski oblik candide izlučuje otpadne tvari koje opterećuju jetru i cijeli organizam. Candida može primjerice proizvesti jednu vrstu lažnog estrogena što dovodi do signala u tijelu kao da ima dovoljno estrogena. Time se narušava prirodna proizvodnja ovog hormona što može dovesti do poremećaja menstrualnog ciklusa. Ako je razina šećera u krvi visoka, gljivica može proizvesti etanol, tj alkohol. Još jedan nusproizvod aktivnosti gljivica je acetaldehid, tvar slična formaldehidu, koji se zamjećuje u lošem zadahu iz usta. 

Infekcija candidom može dovesti do raznih biokemijskih poremećaja u organizmu kao npr. ometanje proizvodnje kolagena, oksidaciju masnih kiselina i blokiranje normalnih živčanih funkcija. Dakle, candida je vrlo ozbiljna bolest. Zbog različitosti težine i vrste simptoma, teško je procijeniti koliki broj osoba ima infekciju candidom, ali statistika pokazuje da svaka treća osoba u zapadnim zemljama ima ili je imala neki parazitski oblik candide. 

Najčešći uzroci infekcije candidom su: pretjerani unos namirnica bogatih šećerom i škrobom, kure antibioticima, korištenje antibebi pilula, terapije kortizolom, hormonalne promjene, nepodnošenje glutena i kazeina, nedostatak želučane kiseline, kiselo-lužnata neuravnoteženost tijela. Svi ovi faktori mogu narušiti osjetljivu ravnotežu između dobrih i loših mikroorganizama u crijevnoj flori što lako dovodi do infekcija. Ova neravnoteža negativno utječe na zaštitnu funkciju crijevne flore i time oslabljuje prirodnu otpornost organizma prema bolestima. 

ANTICANDIDA PROGRAM

Radikalna promjena načina prehrane i nekoliko mjeseci stroge dijete može riješiti problem infekcije candidom. Gljivice se hrane ugljikohidratima. Glukoza i fruktoza su vrste šećera od kojih gljivice najčešće žive, zato je najvažnije ograničiti unos ugljikohidrata. Anticandida dijeta je LCHF prehrana sa nešto strožim izborom namirnica, dosta slična Zelenoj kuri. Važno je napomenuti da LCHF znači low carb high fat = manje ugljikohidrata i više masnoće, što znači da se smanjeni unos ugljikohidrata nadoknađuje povećanim unosom zdravih prirodnih masnoća. Ovo nije dijeta koja ograničava količinu hrane, već samo vrstu hrane. Jedite kad ste gladni i jedite koliko treba da se zasitite, jer se ne radi o odricanju već o mudrom biranju! 

Izbacite iz prehrane:

  • Sve namirnice koje sadrže šećer, slatkiši, keksi, kolači, čokolada, marmelada;
  • Sve vrste šećera, med, javorov sirup, sirup agave, ječmeni i rižin slad;
  • Sokovi i svi zaslađeni napici, voćni jogurti;
  • Sva alkoholna pića, ocat;
  • Sve namirnice koje sadrže brašno i škrob, kruh, tjestenina, pekarski proizvodi;
  • Pahuljice i musli za doručak, žitne kašice;
  • Sve žitarice i sve mahunarke (grahorice);
  • Riža, kukuruz, palenta, couscous, bulgur;
  • Sve vrste voća i sušeno voće;
  • Krumpir, čips, pommes frites;
  • Korjenasto povrće (cikla, mrkva i sl)
  • Mlijeko i mlječni proizvodi (izuzetak je domaći kefir, domaći jogurt i maslac);
  • Kvasac;
  • Gljive;
  • Kupovna majoneza, kečap;
  • Suhomesnati i konzervirani proizvodi;
  • Mješavine začina koje sadrže glutaminate i ekstrakte kvasca;
  • Industrijske prerađevine pune umjetnih dodataka i kemikalija;
  • Margarin;
  • Rafinirana biljna ulja (suncoketovo, sojino, kukuruzno);
  • Kava, crni čaj.


Možete jesti:

  • Meso i perad. Najbolje meso je pašnih životinja i domaćih kokoši. Ne uklanjajte masnoću s mesa i kožu s piletine;
  • Riba i druga hrana iz mora. Nastojte češće jesti plavu ribu zbog omege-3 (npr srdela, skuša, lokarda);
  • Jaja – najbolja su organska ili domaća jaja;
  • Povrće koje raste iznad zemlje (ali ne gljive) po mogućnosti iz organskog uzgoja – sve vrste kupusa, brokola, cvjetača, kelj, prokulica, špinat, blitva, raštika, zelene mahune, artičoka, šparoge, tikvice, patliđani, masline, sve vrste zelene salate, krastavci, rajčica, paprika, koromač, celer;
  • Masti – maslac, pileća, pačja, goveđa i svinjska mast, hladno prešano kokosovo ulje;
  • Hladno prešana ulja – maslinovo, laneno i sezamovo ulje; 
  • Lakto-fermentirane namirnice kao domaći kefir, domaći jogurt i domaći kiseli kupus;
  • Luk, češnjak, đumbir, začinsko bilje;
  • Avokado, limun;
  • Alge;
  • Iznutrice;
  • Suho meso – slanina, pršut, čvarci i kobasice – ali samo domaće koje ne sadrže glutaminate i druge štetne kemikalije;
  • Juhe od kostiju – mesne, kokošje, riblje;
  • Juhe od povrća, sokovi od povrća;
  • Smoothie – kašasti sokovi od povrća i zdravih masnoća;
  • Domaća majoneza i umaci napravljeni od hladno prešanog maslinovog ulja, maslaca, domaćih jaja i začinskog bilja;
  • Orašasti plodovi i sjemenke u malim količinama, ali ne kikiriki;
  • Kokosovo brašno, kokosovo mlijeko;
  • Nezaslađeni kakao prah, stevija;
  • Voda, biljni čajevi, topla i hladna limunada;

Osmislite obroke tako da budu raznovrsni i ne ponavljajte iste obroke više dana za redom. Za peciva i palačinke upotrebite ”brašno” od svježe mljevenih orašastih plodova i sjemenki, kokosovog brašna i psyllium praška. Peciva koristite u umjerenim količinama. Obrok treba biti LCHF što znači da se sastoji od nečeg proteinskog (meso, riba, jaja) + povrće (npr pečeno, kuhano, prženo, dinstano, sirovo) + masnoća u kojoj se pripremala hrana ili neki umak ili dresing na bazi maslaca, žumanjaka, maslinovog ulja i začinskog bilja.


Obavezne namirnice:

  • Naročito je važno da jedete puno češnjaka, obavezno uz svaki obrok. Češnjak je vrlo ljekovit, između ostalog djeluje protiv bakterija, virusa i gljivica, jača imunitet i potiče korisne bakterije u crijevima.
  • Domaći kefir, po mogućnosti od domaćeg mlijeka (kravljeg ili kozjeg), uzimajte više puta tijekom dana po jednu šalicu. Kefir pomaže izgradnji normalne i zdrave crijevne flore.
  • Uzimajte dnevno 2 – 4 žlice hladno prešanog kokosovog ulja. Kaprilična i laurinska kiselina iz kokosovog ulja djeluju antifugalno. Počnite sa 1 žličicom na dan ako ga nikad niste koristili i postepeno povećavajte dozu. Najjednostavnije je uzeti ovo ulje na način da ga rastopite u šalici čaja ili kave ali ga naravno možete jesti i žlicom ako vam tako odgovara.
  • Juhe od kostiju su obavezne.
  • Napravite domaći kiseli kupus jer je kupovni pasteriziran, što znači da su korisne lakto-bakterije uništene.
  • Koristite često maslinovo ulje, limun, luk, alge, đumbir, kajen papar i kurkumu.


Dodaci prehrani i biljni pripravci:

  • Počnite uzimati dodatak vlakana za čišćenje crijeva u obliku 2 žlice svježe samljevenih sjemenki lana ili 1 žlica ljuskica psyllium sjemenki* s najmanje 3 dl vode.
  • Počnite uzimati neki antifungalni pripravak, kao npr ekstrakt sjemenki grejpa ili ulje origana.
  • Nakon nekoliko dana (ili 1 tjedna) počnite uzimati probiotike u tabletama da biste potpomogli stvaranje zdrave crijevne flore.
  • Uzimajte neki pripravak za jačanje imuniteta, npr Green Pasture fermentirano ulje jetre bakalara.

Da biste odlučili koje pripravke ćete koristiti najbolje da se savjetujete sa fitoterapeutom, liječnikom, ili farmaceutom.


Borba protiv candide mora se odvijati na više frontova i svi su dijelovi podjednako važni:  

  • Izgladnjeti gljivicu – uskratiti joj hranu (pomoću dijete s minimalnim unosom UH);
  • Uništiti je do kraja (pomoću antifungalnih pripravaka);
  • Izgraditi zdravu crijevnu floru, pomoću hrane bogate probiotičkim bakterijama (domaći kefir i domaći kiseli kupus) i probiotika u tabletama;
  • Pomoći crijevnoj stijenki da se oporavi i zacijeli (pomoću juha od kostiju);
  • Ojačati imunitet (pomoću nutritivno bogate hrane, češnjaka i po potrebi nekog dodatnog sredstva).

Mnogi stručnjaci preporučuju anticandida dijetu koja isključuje šećere i bijelo brašno ali sadrži brašno cjelovitih žitarica, rižu i sl. Nažalost ova dijeta nije djelotvorna jer se sve žitarice sastoje od škroba koji je čista glukoza, tako da nema razlike između bijelog brašna i brašna cjelovitih žitarica. Ovo je sve hrana gljivicama i sve ih treba izbaciti. Nakon dijete i obavljenih testova pomalo vraćajte pojedine namirnice u prehranu: korjenasto povrće, voće, mliječne proizvode. Razmislite da li želite vratiti mahunarke i žitarice u prehranu, a šećer i bijelo brašno svakako izbacite zauvijek.

* Psyllium husks, plantago ovata, ljuskice indijskog trputca. Ljuskice psyllium sjemenki apsorbiraju veliku količinu vode i koriste se za reguliranje probave i čišćenje crijeva. Moraju se uzimati sa većom količinom vode, 1 žlica ljuspica sa 3 dl vode. Samljevene u prašak koriste se kao dodatak bezglutenskom kruhu i pecivima za bolju gustoću tijesta.


Die-off reakcija

Eliminacija candide može dovesti do simptoma zvanih die-off reakcija. Kad stanice kvasnih gljivica počinju odumirati, one otpuštaju svoje metaboličke nusprodukte u tijelo. Candida otpušta mnoge različite toksine, između ostalih etanol i acetaldehid. Jetra je glavni organ za eliminaciju toksičnih tvari i die-off reakcija znači da je jetra preopterećena. Simptomi mogu biti: mučnina, glavobolja, umor, vrtoglavica, nadutost, plinovi u crijevima, zatvor ili proljev, povećana bol u zglobovima ili mišićima, povišen broj otkucaja srca, hladne ruke i noge, znojenje, groznica, pucanje kože, opetovane infekcije rodnice, prostate ili sinusa.

Ovi simptomi najčešće nestaju u roku od jednog tjedna, ali ponekad znaju trajati i duže. Neke stvari mogu pomoći da se reakcija uspori ili da se ubrza izbacivanje toksina iz tijela.
  • Mlijeko čička (Sylibum marianum) pomaže jetri da izbaci toksine;
  • Smanjiti ili privremeno prekinuti uzimanje antifugalnih pripravaka. Ovi pripravci djeluju tako da razbijaju stjenke stanica candide koja tada otpušta mnoge toksine. Smanjivanjem uzimanja antifugalnih pripravaka, smanjuje se količina oslobođenih toksina. Čim se počnete osjećati bolje, ponovno možete povećati dozu;
  • Smanjiti dozu probiotika. Manje je vjerojatno da upravo probiotici uzrokuju die-off reakciju, ali ako imate jake simptome, privremeno smanjivanje doze može pomoći;
  • Uzimanje više vode. Voda pomaže da se oslobođeni toksini ispiru iz tijela;
  • Usporite tempo i odmarajte se koliko god možete. Stres može oslabiti nadbubrežne žlijezde i smanjiti sposobnost tijela da se bori protiv patogena. Odmorom i opuštanjem pomažete svom imunološkom sustavu da odradi svoj posao;
  • Dodatak C vitamina (1000 mg) može ojačati nadbubrežne žlijezde i obnoviti imunitet;
  • Razni oblici detoksifikacije (čišćenja organizma) u obliku saune, suhog četkanja i slično potiču cirkulaciju i limfni protok što pomaže tijelu u izbacivanju toksina.

Podrška blogu: osjećate li da su informacije koje ste ovdje primili vrijedne i želite to na neki način uzvratiti?






Split, Solin

$
0
0

Dragi svi iz Splita i Solina!

Pozivam vas da dođete na druženje i predstavljanje moje knjige "Istine i laži o hrani": 


Molim proslijedite ovo prijateljima za koje mislite da bi ih moglo zanimati.  

Lijep pozdrav pa se vidimo :)

Anita Šupe

Za primanje obavijesti pridružite se ovoj grupi:
http://groups.google.com/group/anitasupe?hl=hr



Proljeće i vrijeme za "Zelenu kuru"

$
0
0

Toliko sam davno pisala o Zelenoj kuri da sam je i sama zaboravila. A idealna je za proljeće. Sve što treba napraviti je (za one koji su već na LCHF) izbaciti mliječne proizvode i jesti više zelenog povrća. Nema zahvalnije prehrane za ravan trbuh, odličnu probavu i visoku razinu energije.

Zelena kura je jedna varijanta LCHF prehranes nešto strožim izborom namirnica koja dovodi do svojevrsnog čišćenja organizma. Ovim načinom prehrane uklanja se osjećaj nadutosti i bolovi u trbuhu, kronični umor nestaje i dobiva se novi priliv energije. Imate li tvrdokorni višak kilograma kojeg se nikako ne možete riješiti, Zelena kura će vam i u tome pomoći. Muči li vas neodoljiva želja za slatkim ili grickanjem između obroka, ili osjećate da nemate kontrolu nad apetitom, tada je Zelena kura upravo za vas jer se s ovim načinom prehrane liječi ovisnost o šećeru i pretjerana potreba za jelom.

Zelena kura znači da se nekoliko tjedana, još bolje i nekoliko mjeseci, jede hrana koja se sastoji od uglavnom zelenog povrća, proteina i masnoće. Dakle LCHF prehrana, ali bez mliječnih proizvoda i bez voća. Cilj Zelene kure je da se zaustave procesi vrenja u tijelu do kojih dolazi zbog pretjeranog unosa ugljikohidrata i nepravilne i nepotpune razgradnje namirnica u probavnom traktu. Ugljikohidrati svih oblika predstavljaju hranu za kvasne gljivice, slične onima koje koristimo kad pečemo kruh. Ove kvasne gljivice uzrokuju procese vrenja u tijelu, a otpadni produkti tih procesa, između ostalog, pružaju osjećaj otečenosti, uzrokuju umor, čak i poteškoće s koncentracijom. To se stanje može prekinuti samo potpunim izbacivanjem hrane za gljivice – ugljikohidrata. Naravno, na neko vrijeme.

Dosljednost u provođenju kure neophodna je za dobar rezultat. Ovo je čista detoksifikacija tijela koja probavnom sustavu daje prijeko potreban odmor od procesa vrenja, poboljšava probavu hrane i pomaže tijelu da se vrati u ravnotežu. Rezultati se vide brzo, uz pozitivne zdravstvene promjene, kao i ravniji trbuh. Iako zvuči radikalno, Zelenu kuru ipak nije teško provoditi zato što nema osjećaja gladi. Kao i kod LCHF prehrane, dozvoljene se namirnice jedu do sitosti.

Zelenu kuru je razvila Bitten Jonsson, specijalistica i vodeća osoba u Skandinaviji za liječenje ovisnosti o šećeru. Kuru također preporučuje i Sanna Ehdin, nezavisna znanstvenica s doktoratom iz imunologije, predavač i pisac knjiga o samoiscjeljenju s holističkim pogledom na zdravlje.

Vrlo je jednostavno ići u kupovinu i pripremati hranu s prirodnim izvornim namirnicama, sve ide puno brže! Bez osjećaja grižnje savjesti možemo koristiti prirodne masnoće, što nam omogućava da budemo siti i s manjom količinom hrane nego ranije. Osim toga poboljšavaju se ten i kosa, pamćenje i san, dobiva se više energije i vitalnosti.

Što jesti? Predlažem: 
Doručak: zeleni smoothie.
Pijete li u toku prijepodneva bijelu kavu, ne dodavajte mlijeko ili vrhnje, već samo eggmjolk (recepti niže).

Ručak: juha, komad mesa ili ribe i zeleno povrće - špinat, blitva, kupus, kelj, brokula, šparoge, raštika i sl. Sve pripremljeno naravno na prirodnoj masnoći (maslac, ghee, kokosovo ulje, domaća mast, maslinovo ulje).

Večera: šalica domaćeg kefira ili šalica juhe s kokosovim uljem i maslacem. Ako vam je ovo malo, uzmite npr par keksa od sjemenki s maslacem. 
Ili napravite salatu od puno svježeg povrća s maslinama, tvrdo kuhanim jajem i komadićima špeka. 

Ako ste već na LCHF prehrani, na Zelenoj kuri nećete osjećati glad. Ne treba jesti puno ni često, slušajte svoje tijelo :) Pijte puno vode, 2 l dnevno, i to između obroka. 


Namirnice koje možete slobodno jesti - osnovne namirnice ili baza prehrane:

  • Jaja pripremljena na sve načine. Najbolja su organska ili domaća jaja;
  • Riba i druga hrana iz mora - rakovi, škampe, školjke. Nastojte često jesti plavu ribu jer je vrlo bogata esencijalnim omega-3 masnim kiselinama (npr srdela, skuša, lokarda);
  • Meso i perad svih vrsta. Po mogućnosti birajte domaće meso pašnih životinja. Ne uklanjajte masnoću sa mesa i kožicu s piletine;
  • Iznutrice - bogate vitaminima topivima u masti A i D, esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima B skupine, posebice vitaminom B12, kao i cijelim nizom minerala i elemenata u tragovima;
  • Suho meso - slanina, pršut, čvarci i kobasice ali samo domaće koje ne sadrže glutaminate i druge štetne kemikalije;
  • Masnoće - maslac, ghee, svinjska mast, hladno prešano kokosovo i maslinovo ulje;
  • Domaća majoneza i umaci napravljeni od hladno prešanog maslinovog ulja, maslaca, žumanjaka, začinskog bilja;
  • Povrće koje raste iznad zemlje* - sve vrste kupusa, cvjetača, kelj, špinat, blitva, zelene mahune, artičoka, šparoge, brokula, tikvice, patliđani, masline, gljive, krastavci, sve vrste zelene salate, luk, rajčica, paprika, koromač;
  • Koristite češnjak i đumbir, jako su zdravi;
  • Avokado, limun;
  • Voda je najbolje piće. Pijte često ali najradije između obroka, jer pijenje vode direktno iza ili za vrijeme obroka razrijeđuje želučane sokove i otežava probavu.

*Jedite što više zelenog lisnatog povrća!


Namirnice koje možete jesti u ograničenim količinama - dodatne namirnice*

  • Korjenasto povrće kao cikla, čičoka, korabica, mrkva (ali ne krumpir niti slatki krumpir);
  • Orašasti plodovi i sjemenke: orasi, bademi, lješnjaci, bučine, suncokretove, lanene i sezamove sjemenke. Mljevene ih možete koristiti umjesto brašna za razna peciva i kruh;
  • Kokosovo brašno, kokosovo mlijeko, nezaslađeni kakao prah;
  • Kava i čajevi bez mlijeka, topla ili hladna limunada (od zaslađivača možete koristiti steviju).

*Ovo su namirnice koje su vrlo zdrave ali sadrže više ugljikohidrata nego namirnice iz prve kategorije pa je pametno kontrolirati njihov unos pogotovo ako želite smršaviti. Znači malo naribane cikle i mrkve u salati svakako je zdravo, samo vodite računa o količinama. Pazite na orašaste plodove i sjemenke - nisu zabranjeni ali imajte mjere - sve ono što rado jedemo (ili grickamo) i kada nismo gladni, ne pomaže za mršavljenje jer se lako pretjera sa količinama.


Namirnice koje treba izbjegavati:

  • Šećer i sve namirnice koje sadrže šećer, slatkiši, kolači, keksi, peciva, čokolada, marmelada, puding;
  • Prirodni šećeri: med, javorov sirup, sirup agave, ječmeni i rižin slad (u slučaju prehlade ili gripe smijete med);
  • Sokovi i svi zaslađeni napitci, voćni jogurti, zobena, sojina, rižina i druga zamjenska mlijeka;
  • Pahuljice i müsli za doručak, žitne kašice, griz, palenta, čokolino, medolino i sl.;
  • Žitarice: pšenica, raž, zob, ječam, pir (krupnik), proso;
  • Riža, kukuruz, kus-kus, bulgur, kokice;
  • Biljke slične žitaricama: heljda, amaranth, quinoa;
  • Mahunarke: grah, slanutak, leća, soja, također i zeleni grašak;
  • Tjestenina, kruh, svi pekarski proizvodi od brašna i žitarica;
  • Krumpir, čips i prženi krumpirići;
  • Slatko voće i sušeno voće;
  • Margarin;
  • Rafinirana biljna ulja: kukuruzno, sojino, suncokretovo i sve vrste ulja koja se deklariraju pod nazivom jestivo ulje;
  • Kupovni suhomesnati proizvodi koji sadrže kemijske dodatke: glutaminate (pojačivače okusa), razne kemikalije i šećere;
  • Industrijske prerađevine pune šećera, pšeničnog brašna, glutena, omega 6 ulja, kemijskih aditiva – kupovna majoneza, kečap, dresing za salatu, mješavine začina, hrana iz vrećica, tuba, konzervi, kutija i sl.
  • Mlijeko i mliječni proizvodi (osim domaćeg kefira i maslaca);
  • Pivo (tekući kruh).

Jedite konkretne obroke i ne grickajte između obroka. Konkretan obrok znači: nešto proteinsko (meso, riba, jaja) + povrće + masnoća u kojoj se pripremala hrana ili umak ili dresing na bazi maslaca, maslinovog ulja, žumanjaka, začinskog bilja... Jedite kad ste gladni i jedite do sita ali se nemojte prejesti. Nema potrebe da trpite glad, ali isto tako ako niste gladni - možete preskočiti obrok. Povremeni poludnevni ili cjelodnevni post koristan je za čišćenje organizma i za mršavljenje. Ali bitno je da oni obroci koji se jedu, budu LCHF, kako bi tijelo sagorijevalo masnoće a ne šećere.

Uvedite u prehranu sirovo povrće i druge sirove namirnice jer su bogate netaknutim vitaminima, mineralima, antioksidantima, probiotičkim bakterijama i enzimima. Mnoge od ovih važnih supstanci se gube ili potpuno nestaju kuhanjem. Jedan od jednostavnijih načina za konzumiranje sirovih namirnica je smoothie, kašasti sok od povrća u koji možete dodati jaja, kokosovo ili maslinovo ulje, avokado, kokosovo mlijeko, mljevene bademe. Isprobajte razne kombinacije, neka vas mašta vodi! Koristite što više zelenog lisnatog povrća. Nastojte nabavljati čiste prirodne namirnice iz organskog ili domaćeg uzgoja. Izbjegavajte sve industrijske prerađevine prepune umjetnih dodataka i kemikalija. Ne zaboravite u prehranu uključiti juhe od kostiju - vrlo moćno sredstvo za zacjeljivanje oštećene crijevne stijenke i poticanje normalne i zdrave probave.

Uz zelenu kuru se preporuča uzimati
Probiotike u tabletama (nije neophodno ako se konzumira domaći kefir)
1-3 žlice hladno prešanog kokosovog ulja*

*Kokosovo uljepojačava sagorijevanje masnoće u tijelu i pomaže mršavljenju, jer se brzo pretvara u energiju zbog svojih kratkih i srednje dugih lanaca masnih kiselina. Djeluje protiv bakterija, gljivica i virusa te jača prirodni obrambeni mehanizam tijela (imunitet). Blagotvorno djeluje na nemirni i otečeni (napuhnuti) stomak. Počnite sa 1 žličicom na dan ako nikad niste koristili ovu masnoću i postepeno povećavajte dozu. Najjednostavnije je uzeti ovo ulje na način da ga rastopite u šalici čaja, kave ili juhe, ali ga naravno možete jesti i žlicom ako vam tako odgovara.


Zeleni smoothie

Ubacite u blender i izmiksajte: 
1 manji, ili pola većeg avokada
šaka svježeg zelenog lisnatog povrća
2 žlice djevičanskog maslinovog ulja
svježe iscijeđeni sok 1 limuna
malo morske soli
1,5 dl vode


Eggmjolk (mlijeko od jaja)

1 cijelo jaje
1 žumanjak
1-2 žličice maslaca
1-2 žličice kokosovog ulja
1,5-2 dl kipuće vode

Mikserom istucite jaje i žumanjak dok voda ne zakuha. U jaje dodajte maslac i kokosovo ulje. Zatim polako ulijevajte vruću vodu u jaja, neprestano miksajući. Možete dodati malo prave vanilije u prahu, cimet ili kardamom. Pijte ga s kavom umjesto običnog mlijeka, a višak spremite u hladnjak za kasniju upotrebu. Ako koristite instant kavu, možete je direktno umiješati u svježe pripremljeni eggmjolk i tako dobiti gusti pjenasti cappuccino! Ako volite čokoladno mlijeko, dodajte u eggmjolk kakao u prahu i steviju.


Krekeri od sjemenki

1 dl sjemenki suncokreta
1 dl sezamovih sjemenki
½  dl sjemenki lana
1,5 žlica psyllium praška
2 žlice kokosovog ulja
2,5 dl kipuće vode
½ žličice morske soli
malo timjana i crvene paprike

Pomiješajte suhe sastojke. U kipućoj vodi otopite kokosovo ulje, prelijte preko sjemenki i dobro promiješajte. Smjesu ostavite da odstoji sat vremena. Zatim na pleh obložen papirom za pečenje razmažite smjesu gumenom lopaticom za tijesto ili vlažnim dlanovima. Pecite na 150°C oko 45 minuta. Izvadite iz pećnice i izrežite krekere nožem za pizzu. Ostavite ih da se dobro osuše prije nego ih spremite u posudu ili vrećicu.




Najnovije mazanje očiju iz Argete

$
0
0

Nekidan su me zvali telefonom, da kao nutricionistkinja sudjelujem u kampanji za Argetine paštete "Odobrile mame". Naravno, odmah sam odbila i rekla da su se obratili krivoj osobi. Argeta je kao i svaka druga kupovna pašteta, prerađevina prepuna kemijskih aditiva, bez nutritivne vrijednosti.

Ova najnovija, vrlo vješto osmislena kampanja, primjer je vrlo agresivne propagande koja udara tamo gdje smo najmekši - "svaka mama želi najbolje za svoje dijete". Pa zar je to najbolje - Argeta pašteta? Ne nasjedajte!

Uvodnim tekstom pozivaju se brižne mame:
Drage mame,
 na natječaj „Odobrile mame“ pozivamo sve brižne mame koje se žele na vlastite oči uvjeriti u istinsku kvalitetu proizvodnje pašteta Argeta. Budući da smo uvjereni u vrhunsku kvalitetu svojeg proizvoda, a kao robna marka smo prema svojim potrošačima potpuno otvoreni, otvorit ćemo vrata svojih tvornica najstrožim procjeniteljicama kvalitete i najboljim kuharicama na svijetu – mamama. U svibnju ćemo 16 odabranih Argetinih mama povesti u stručni posjet tvornicama i istovremeno im ponuditi pravi zvjezdani tretman. Krajem svibnja otvorit ćemo vrata svojih tvornica svim posjetiteljima, a uvjereni smo da će nam brižne mame do tada već dodijeliti znak „Odobrile mame“.

Uvjereni smo da će nam brižne mame do tada već dodijeliti znak „Odobrile mame“.

Naravno da su uvjereni, i logo je već spreman. Kako je jučer na svom blogu Vitki Gurman komentirala Maja, kampanja se ne zove “Mame u inspekciji” ili “Možda će odobriti mame”, nego se već unaprijed zove “Odobrile mame”. A evo i zašto su tako sigurni:

Mame, najstrože procjeniteljice Argetine tvornice, uživat će u pravoj zvjezdanoj raskoši! Argetine odabranice razmazit ćemo kao prave zvijezde. U san će uranjati u najboljim hotelima s 5***** i buditi se uz kraljevski doručak. U wellnessu će se prepuštati vodenoj masaži te će se opuštati uz zvukove vodenih mjehurića. Tijekom kulinarskih iznenađenja bez dvojbe neće brojati kalorije. U primorskom gradiću Izola sa svih 16 odabranih mama snimit ćemo novi Argetin televizijski oglas. Vrhunska snimateljska ekipa pobrinut će se za to da svaka vlas bude na svojem mjestu, da šminka bude prave boje, lica ispravno osvijetljena, a suknje prave duljine. Televizijski oglas nastat će pod dirigentskim štapićem poznatog redatelja Saše Podgoršeka, a emitirat će se u 6 država. Nove su zvijezde rođene!

Argetina stranica izgleda dosta uvjerljivo, pogotovo opisi “kvalitetnih” sastojaka. Ali koje je to porijeklo i kvaliteta mesa? Možete samo zamisliti. Koliki je postotak mesa u pašteti? Provjerite na pakovanju. Kvalitetna biljna ulja? Nema kvalitetnih biljnih ulja (osim maslinovog a to ne upotrebljavaju). Pa onda bajke o krumpirovu škrobu kao hranjivom sastojku (halo, čista glukoza)... A gdje su glutaminati, pojačivači okusa, zgušnjivači, stabilizatori? Provjerite E brojeve na pakovanju.

Također nas otvoreno pozivaju da provjerimo zašto Argeta zaslužuje naše povjerenje. U to ime pogledajte što je pronašla Maja s bloga Vitki Gurman:

Koje su to ”mame” iz Skopja, Sarajeva i Slovenije koje su odobrile Argeta paštete:



Toliko o "otvorenosti" i "istinskoj kvaliteti".


Ipak biste paštetu? Evo paštete:

PAŠTETA OD PEČENE PILEĆE JETRE
(recept Ariana Miljević, za Prvu hrvatsku LCHF kuharicu)

½ kg pilećih jetara
2 velika ili 3 manja luka
150 g mesnatijeg špeka
pola glavice neoguljenog češnjaka
par listova lovora
10 klinčića
1 žlica crvene paprike
origano ili provansalske trave
par boba kleke
papar
nariban muškatni oraščić
sol
5 velikih žlica masla

Jetra operite i dobro ocijedite, te ih obrišite kuhinjskim ubrusom. U manji pleh stavite 3 žlice masla i razmažite. Na to stavite jetra, lijepo ih rasporedivši tako da svaki komad dodiruje dno posude. Prekrijte narezanim špekom. Po tome posipajte origano, kleku, naribani muškatni oraščić, češnjak i sve prekrijte na krupne kocke narezanim lukom. Pokapajte potpuno rastopljenim maslom, te posolite, dodajte papar, žlicu crvene paprike, lovor i sve pokrijte aluminijskom folijom koju dobro utisnite uz
rub pleha da ne izlaze pare i sokovi.

Pleh stavite u prethodno na 200°C ugrijanu pećnicu, pecite dobrih 60 minuta ili čak malo više, ovisi isključivo o kvaliteti pećnice.

Kad je pečeno, možete odustati od izrade paštete i odmah sve pojesti, jer je to fantastično ukusan obrok, ili možete izvaditi listiće lovora i klinčiće, te sve izmiksati u gustu masu. Poslužite na pliticama ili plitkim zdjelicama garnirano lukom vlascem, crvenim paprom (koji odlično nadopunjuje okuse paštete) ili zelenim kiselim paprom, kiselim krastavcima, svježim peršinovim listom ili nekim drugim zelenim prilogom po vlastitom nahođenju. Također se sjajno slaže sa lepinjama.


Što sadrži jedna pašteta

$
0
0

Dobro, da se više ne prepucavamo tko je u što UVJEREN, ajmo vidjeti što se nalazi u jednoj pašteti. Uz divne fotografije svježeg mesa i ribe (fotografije su naravno Stock Photos) pričaju nam bajke o kvalitetnim, pažljivo odabranim sastojcima. 

Kažu da za svoje paštete koriste pažljivo odabrano kokošje meso. To je bajka br. 1. Za paštete se koriste ostaci ostataka mesa najlošije kvalitete, koje se ne može plasirati za druge svrhe. To su kokoši iz masovnog uzgoja, tovljene neprirodnom hranom – koncentratima, antibioticima i hormonima, kako bi brzo narasle do neprirodne veličine. Za paštetu od lososa sigurno se ne koristi divlji losos do kojeg je teško doći, već onaj iz uzgoja. Te se ribe tove žitaricama i sojom, žive u skučenim uvjetima gdje se lako šire bolesti, a zbog toga se tretiraju antibioticima i drugim kemikalijama, isto kao i kokoši.  Kako bi dostigle nenormalnu veličinu daju im se i hormoni rasta, a intenzivna roza boja lososa dobiva se dodavanjem bojila u hranu. Kako je losos jedna od najkomercijalnijih riba, postoji sumnja da se već počelo s genetskom modifikacijom te ribe. 

Kažu da koriste kvalitetna biljna ulja. To je bajka br. 2. Ne postoje kvalitetna biljna ulja, osim onog maslinovog, a toga u pašteti nema. Za paštete se koriste rafinirana (a često i hidrogenizirana ) biljna ulja koja su dokazano vrlo štetna, zbog visokog udjela omega 6 masnih kiselina u odnosu na omega 3 masne kisline, što izaziva upalne procese koji su uzrok mnogim bolestima. Osim toga, osjetljive polinezasićene masne kiseline pod utjecajem visoke temperature u procesiranju oksidiraju (užegnu se) a prirodni antioksidansi (npr vitamin E) uništavaju se pod temperaturom. To znači da se stvaraju slobodni radikali koji su uzročnici mnogih bolesti. Da, za mazivost paštete potrebna je masnoća, a kvalitetna masnoća bi bila pravi maslac, maslinovo ulje ili životinjske masti, a ne rafinirana (i hidrogenizirana) biljna ulja. (Zanimljivo da njihova biljna ulja sadrže bjelančevine(?!)) 

Za okus paštete kažu da se brinu prirodni začini poput timijana, vriska, pikantne paprike, papra, pimena i soli, tj isti oni začini koje mnoge mame imaju u svom vrtu. Ovo je bajka br. 3. Industrija sigurno ne uzgaja prirodne začine u dvorištu. U paštetama se koriste glutaminati (E620 – E626) tj pojačivači okusa, koji prerađevinama s niskim udjelom mesa, a visokim udjelom vode i škroba, daju jedan više ”mesni” okus. Glutaminati smetaju funkcijama mozga i uzrokuje migrene, promjene raspoloženja pa čak i astmu. U vrlo visokim dozama glutaminat uništava živčane stanice i mrežnicu oka. No, kako se već više-manje zna za štetnost glutaminata, tako ga industrija označava i pod drugim imenima, kao što su npr kvaščev ekstrakt, hidrolizirani biljni protein, hidrolizirani sojin protein, biljni proteini, sojini proteini itd. 

Spominje se krumpirov škrob koji nastaje kao posljedica fotosinteze(!?) i koji je važan izvor energije. Fotosinteza je omogućila život na zemlji, ali to nije tema sastojaka jedne paštete. Krumpirov škrob je čista glukoza, koju kad uđe u krvotok nazivamo šećer u krvi. Prekomjeran unos šećera i škroba dovodi do kronično povišenog šećera u krvi, inzulinske rezistencije, preddijabetičkog stanja i upalnih bolesti. Zaista ništa što bismo trebali nastojati dobiti u većim količinama. Osim toga, škrobovi koji se koriste u paštetama su modificirani škrobovi, kojima su svojstva promijenjena da bi krajnjem proizvodu dali bolju konzistenciju, trajnost, ukratko da bi finalni proizvod bio privlačniji. 

Postotak mesa/ribe u paštetama je nizak, ostatak je voda, škrob i rafinirana biljna ulja. Da bi ovo imalo nekakav okus, upotrebljavaju se pojačivači okusa. A da bi se to sve držalo zajedno, upotrebljavaju se razni stabilizatori, zgušnjivači, regulatori kiselosti i druge kemikalije ili E brojevi. Rok trajanja je koliko? Godinu dana? Dvije? Kakva to prava hrana ima toliki rok trajanja? Samo hrana koja se kvari je prava hrana! Paštete, kao i ostale industrijske prerađevine, nisu prava hrana. To su nutritivno osiromašene stvari, visoko procesirane i prepune aditiva. NEMA KVALITETNE INDUSTRIJSKE PAŠTETE. I neće je nikad biti. 



Istine i laži o hrani na slovenskom

Dubrovnik

$
0
0

Dragi svi iz Dubrovnika!

Pozivam vas da dođete na druženje i predstavljanje moje knjige "Istine i laži o hrani": 



U subotu 06.04. sudjelujem  kao predavač na 11. Kongresu dijabetičara Hrvatske, s predavanjem na temu "Treba li preispitati službene prehrambene preporuke za dijabetes", hotel Lacroma.

Molim proslijedite ovo prijateljima za koje mislite da bi ih moglo zanimati.  

Lijep pozdrav pa se vidimo :)

Anita Šupe

Za primanje obavijesti pridružite se ovoj grupi:

Zagreb - promocija knjige

$
0
0

Dragi svi iz Zagreba!

Promocija je otkazana jer sam ja dobila gripu :( 
Vidimo se neki drugi put... 

Pozivam vas da dođete na druženje i predstavljanje moje knjige "Istine i laži o hrani" u subotu 20. travnja 2013. u knjižari Profila Megastore, Bogovićeva 7, s početkom u 16:00 sati. 

Promocija se održava u sklopu 2. hrvatskog festivala knjiga koji traje od 16.04.-21.04.2013. 

Moji gosti su dr Meri Bura i Nenad Maljković - moderator. 

Molim proslijedite ovo prijateljima za koje mislite da bi ih moglo zanimati. 

Lijepi pozdrav pa se vidimo :)

Anita Šupe

Za primanje obavijesti pridružite se ovoj grupi:

ZAGREB: PROLJETNI PALEO/LCHF CHALLENGE

$
0
0

Crossfitness ”Baš čelik” vas poziva na proljetni Paleo/LCHF challenge, uz moju savjetodavnu podršku po pitanju prehrane. 

CrossFitness + Paleo/LCHF challenge je prilika da promijenite loše prehrambene navike, izgubite masno tkivo i dobijete kvalitetnu mišićnu masu. Pravilnom prehranom ćete brže napredovati u treninzima koji će tijekom challengea biti intenzivniji i učestaliji a oporavak nakon treninga će biti kraći. 

Challenge počinje u ponedjeljak 06.05.2013. mojim predavanjem u SublinK internet caffeu, u Teslinoj 12. Challenge traje šest tjedana – do 14.06.2013. Intenzivni crossfitness trening odvijat će se pod stručnim vodstvom iskusne instruktorice Maje Friščić. 

Osjećate li se često bez energije, podbuhlo, umorno i usporeno, vjerojatno se ne hranite ispravno pa je vrijeme da nešto promijenite!  Najveći problem predstavlja unos prevelike količine rafinirane hrane, štetnih trans masnoća, šećera, pšenice, glutena i raznih toksina iz hrane. Sve to uzrokuje prekomjerno debljanje kao i razne autoimune i degenerativne bolesti, a nerijetko i depresiju i ostale psihičke poremećaje. 

O TRENINGU: 

Crossfit je sustav funkcionalnih vježbi kondicije i snage koje se izvode visokim intenzitetom. Koriste se girje, medicinke, vijače, šipke za zgibove, olimpijske šipke sa utezima, vježba se na ručama, skače se na pliometrijske kutije, radi se puno burpee-ja (marinaca), stoji se na rukama, hoda se po zidu i još puno toga... 

Zašto trenirati CROSSFIT:
  • u kratkom roku se postižu mjerljivi rezultati i napredak;
  • vježbanjem se funkcionalno osnažuje tijelo kao cjelina (ne izoliraju se pojedini mišići);
  • svaki je trening drugačiji (ne postoji rutina koja se ponavlja svaki put ispočetka);
  • vježbe se izvode visokim intenzitetom, kontroliranim pokretima;
  • najintenzivniji dio treninga traje od 15 do 30 min (od ukupno 60 min);
  • namijenjen je jednako profesionalnim sportašima kao i rekreativcima;
  • ili ukratko...poticajno i efikasno, a stvara i ovisnost :)  

Instruktor je Maja Friščić koja je savladala četiri godine intenzivnog učenja i podučavanja CrossFit metode fizičke pripreme pod vodstvom instruktora Judda Borakova, CrossFit Bethesda, SAD. Maja također ima iskustvo u olimpijskom dizanju utega i kettlebell tehnikama. 

Lokacija redovnih treninga je Zagrebački Velesajam, paviljon 25 (XXL fitness; borilačka dvorana aikido kluba Izvor) 

O PREHRANI: 

Paleo/LCHF prehrana je prirodan i zdrav način prehrane koji se bazira na pravoj, cjelovitoj, izvornoj hrani. Odbacili smo ono za što sa sigurnošću znamo da je štetno:
  • šećer i njegove jeftine zamjene, jer su uzročnik velikog broja modernih bolesti, kao i kroničnog umora, niske razine energije i pretjerane potrebe za jelom;
  • pšenicu koja je, zbog genetske modifikacije koja se provodi u zadnjih 50 godina, toliko promijenjena da je uzročnik velikog broja modernih bolesti;
  • žitarice općenito, jer su nutritivno siromašna hrana, bogata škrobom koji je zapravo čista glukoza i nije esencijalan za tijelo, prepuna teško probavljivih komponenti koje sprečavaju iskorištavanje važnih minerala u tijelu;
  • rafinirana biljna ulja, zbog prekomjernog udjela omega 6 masnih kiselina u odnosu na omega 3 masne kiseline. Ovaj nesrazmjer dovodi do upalnih procesa i  kroničnih upalnih bolesti;
  • industrijske prerađevine, jer su nutritivno osiromašene zbog brutalnog industrijskog procesiranja, i prepune štetnih kemijskih aditiva.

Prehranu smo bazirali na izvornoj cjelovitoj hrani koja odgovara ljudskim fiziološkim potrebama i koja daje sav građevinski materijal za tijelo, potreban za važne biokemijske funkcije u organizmu. To su:
  • meso, perad i riba kao izvor visokovrijednog proteina. Biramo domaće proizvode iz lokalnog ekološkog uzgoja bez kemikalija;
  • jaja kao jedna od najsavršenijih namirnica, prava superhrana prepuna vitamina, minerala i kvalitetnih masnoća;
  • povrće i voće iz domaćeg, lokalnog, ekološkog uzgoja;
  • nerafinirane prirodne masti životinjskog i biljnog porijekla: maslac, ghee, svinjska mast, maslinovo ulje i kokosovo ulje;
  • kvalitetni mliječni proizvodi od pravog neprerađenog mlijeka;
  • avokado, orašasti plodovi i sjemenke.

Hranu ne treba vagati niti računati kalorije. Važan je izbor namirnica: zabranjene namirnice nemojte jesti, a od dozvoljenih jedite kad ste gladni i koliko vam treba da se zasitite. Jedite ono što volite, spremljeno na način kako vam prija. Kuhajte svoja omiljena mesna ili riblja jela, s tim da umjesto klasičnih priloga od tjestenine, riže ili  kruha jedete povrće pripremljeno na razne načine: kuhano, pečeno, prženo, grilano, dinstano ili sirovo, uz dodatak masnoće. Dakle obrok se sastoji od nečeg proteinskog (meso, riba, jaja) + povrće + masnoća u kojoj se pripremala hrana ili neki umak ili dresing na bazi maslaca, žumanjaka, maslinovog ulja i začinskog bilja. Uz nemasno meso kao što je piletina i puretina, ili uz ribu treba jesti neki masniji umak ili domaću majonezu. U salate dodajte nešto masnije kao što su masline, avokado, nekoliko oraha ili žlica sjemenki. 

Masnoća je najbolji izvor energije ali i izvor važnih hranjivih tvari kao što su esencijalne masne kiseline i vitamini topivi u masti (A, D, K, E) bez kojih se ne bi mogle odvijati važne funkcije u tijelu. Ali važno je koristiti samo prirodnu masnoću. To su: 
  • pravi maslac (ne margarin!), ghee, svinjska mast ili kokosovo ulje za pečenje i prženje.
  • za salate i za lagano dinstanje maslinovo ulje (ne rafinirano nego hladno prešano).
  • ostala hladno prešana ulja kao laneno, bučino i sezamovo možete koristiti u malim količinama samo na hladno, dakle u salatama.
  • izbacite neprirodne masnoće: sve vrste margarina i rafinirana ulja – kukuruzno, suncokretovo, sojino i sve vrste ”jestivih” ulja.

LCHF prehrana daje puno bolju i dugotrajniju sitost i sa manjim količinama hrane. No naviknuti na veće količine škrobaste hrane koja treba da ”ispuni” stomak (iako ne ispunjava potrebu za hranjivim tvarima) često se ispočetka događa da jedemo više nego što nam zapravo treba. Ovo je neka vrsta “psihološke gladi” i nema ništa loše u tome prvo vrijeme. Ispočetka se ne opterećujte količinom hrane. Ubrzo (za tjedan-dva) ćete primijetiti da ste siti i sa manjom količinom hrane i obroci će se spontano smanjivati. 

Količinu hrane treba prilagoditi svojoj tjelesnoj konstrukciji i količini i intenzitetu tjelesne aktivnosti – treninga, a u tome će vam najviše pomoći osluškivanje vlastitog tijela.  Jedite kad ste gladni i prestanite jesti kad osjetite sitost, a ne kad se prejedete. Ne važite hranu niti računajte kalorije, već birajte vrstu namirnica. 

Voda je najbolje piće. No možete piti i limunadu, biljne čajeve, te razumnu količinu kave. Od alkohola je dozvoljeno vino (najbolje crno) u količini 1 dl uz jelo, te čista žestoka pića u količini 0,3 dnevno. Pivo nije dozvoljeno jer je pivo tekući kruh. Naravno nikakva zaslađena pića nisu dozvoljena niti energetski napici, to su voda, šećer i kemijski aditivi. 

Napomena za mliječne proizvode: Ako nemate višak kilograma, dozvoljene su umjerene količine mliječnih proizvoda – kvalitetni sirevi (tvrdi i svježi) i domaće vrhnje (slatko i kiselo). No ako trebate gubiti masno tkivo, preporučamo da izbacite sve mliječne proizvode (osim maslaca) jer oni znaju blokirati mršavljenje. 

OSTALO: 

Provodite što više vremena u prirodi i budite aktivni. Hodajte, trčite, vozite bicikl... 
A kako bi bili još motiviraniji CrossFitness „Baš čelik“ vam daje jedan trening više tjedno, tijekom trajanja challengea (ukupno 6 treninga više gratis!) 

Vodite računa da dovoljno spavate. Zamračite potpuno sobu. Najmanje 1 sat prije odlaska u krevet prestanite s elektronskom stimulacijom, pa isključite TV, laptop, mobitel, kompjuter... Idealno bi bilo da tijekom challengea bez odstupanja spavate 7-8 sati dnevno. 

Ovaj 6-tjedni challenge je istinski test LCHF prehrane i bez obzira koji su vaši ciljevi, bolje ćete izgledati i osjećati se, bit ćete izdržljiviji i snažniji na treningu, a vrijeme oporavka nakon treninga će se znatno skratiti. Zato, pokušajte! Nemate apsolutno ništa za izgubiti osim dosadnih kila! 

Više informacija o challengeu na FB stranici CrossFitness Zagreb ili se javite na e-mail adresu cfzagreb@gmail.com




Zagreb - promocija knjige

$
0
0

Dragi svi iz Zagreba!

Novi termin za druženje i predstavljanje moje knjige "Istine i laži o hrani" zakazan je za utorak 07. svibnja 2013. u knjižari Profila Megastore, Bogovićeva 7, s početkom u 17:00 sati. 

Moji gosti su dr Meri Bura i Dražen Herendić - moderator. 

U ponedjeljak, 06. svibnja održat ću predavanje o prehrani za sudionike proljetnog Paleo/LCHF challengea u SublinK internet caffeu u Teslinoj 12, s početkom u 18:00 sati.

Molim proslijedite ovo prijateljima za koje mislite da bi ih moglo zanimati. 

Lijepi pozdrav pa se vidimo :)

Anita Šupe

Za primanje obavijesti pridružite se ovoj grupi:

DUGO OČEKIVANA LCHF KUHARICA STIŽE!

$
0
0

Dragi svi!

Izuzetno mi je zadovoljstvo što napokon mogu objaviti ovu vijest: Prva hrvatska LCHF kuharica je pred vratima!

Primjetili ste da me nema na blogu, ne odgovaram na komentare, poruke i mejlove… To je stoga jer se na kuharici radilo puno i intenzivno. Plod toga rada uskoro ćete moći primiti u ruke. Moja suradnica Ariana Miljević Bugenvilija i ja pripremile smo za vas knjigu recepata koja objedinjuje zdravu prehranu i uživanje u hrani.

Naša namjera nije bila čisto sakupljanje i tiskanje LCHF recepata, već nešto puno više. Cilj je bio pripremiti pravi vodič za LCHF način života, koji će biti edukativan, inspirirajući, ugodan oku i praktičan u rukama. Stoga knjiga sadrži:

  • Oko 250 recepata s kojima smo pokrili sve. Od kruhova i peciva, jela s jajima i drugih finih jela za doručak, preko juha i predjela do glavnih jela. Od zanimljivih i ukusnih priloga (koji nisu krumpir, tjestenina i riža…), salata, samostalnih malih jela za svaku priliku, do brzih jela, grickalica, torti i kolača;
  • Oko 180 profesionalnih fotografija, većim dijelom iz Arianinog objektiva, no nalaze se tu i fotografije moje sugrađanke Danijele Bolanča, kao i nekoliko izabranih fotografija vas čitatelja;
  • Popratne edukativne tekstove o prehrani (npr koja je razlika između LCHF i Paleo koncepta te kako pronaći svoj optimalan način prehrane, zašto smo odbacili pšenicu i ostale žitarice, predrasude o masnoćama i bajke o biljnim uljima, praktični vodič kroz masnoće u kuhanju itd);
  • Popratne tekstove o namirnicama (npr o jajima, iznutricama, orašastim plodovima, začinskom bilju, gljivama, steviji, medu itd);
  • Mnoštvo sitnih praktičnih savjeta (npr o psyllium prašku, kokosovom brašnu, vaniliji, prašku za pecivo, sadržaj ugljikohidrata u najčeščim namirnicama itd).
  • Registar malih proizvođača prave hrane u Hrvatskoj.

Sve smo ovo smjestili na 224 stranice, u knjigu tvrdog uveza, dimenzija 16,5 x 24 cm, težine 700 g. Izdavač je moja novoosnovana tvrtka TRAGOM Šibenik, a knjiga nosi ISBN broj 978-953-57637-0-3.

Redovna cijena knjige će biti 198 kn, ali kao što ste to mogli i očekivati, za sve vas koji me pratite i već dugo čekate ovu knjigu, imam specijalnu ponudu:

Knjigu možete kupiti po promotivnoj cijeni od 148 kn pa tako uštedjeti 50 kn. Ova ponuda vrijedi 10 dana i zadnji dan za uplatu je ponedjeljak 27.05.2013. Rok isporuke knjige je 20 dana – očekujte je u svojim poštanskim sandučićima oko 06.06.2013. Naravno možete kupiti i više komada knjiga za poklon dragim osobama. 

Podaci za plaćanje:

Primatelj: TRAGOM j.d.o.o. Šibenik, Trg Andrije Hebranga 4
IBAN (račun): HR7823400091110561525
Model: 00
Poziv na broj: vaš OIB
Opis plaćanja: LCHF kuharica - promotivno
Iznos: 166,60 kn*

*Ako naručujete iz Hrvatske, trošak slanja preporučenom poštom iznosi 18,60 kn i uračunat je u ukupan iznos od 166,60 kn. Ako naručujete iz inozemstva, ili više komada knjiga, javite mi se na e-mail lchf.kuharica@gmail.com radi izračuna troška poštarine. (Ako ste u Šibeniku ne trebate plaćati poštarinu, knjigu možete preuzeti osobno).

Po izvršenoj uplati, pošaljite vaše podatke (ime, prezime, OIB i adresu za isporuku knjige) na isti e-mail lchf.kuharica@gmail.com 


Molim proslijedite ovo prijateljima za koje mislite da bi ih moglo zanimati. 

Srdačni pozdravi,

Anita Šupe



Sigurno ste puno puta čuli da ”ono što je ukusno nije zdravo i deblja”? Da, to vam je sigurno poznato, jer nas tako uče od djetinjstva. Zbog toga smo cijeli život razapeti između želje da održimo dobro zdravlje i normalnu tjelesnu težinu i želje da jednostavno uživamo u životu i dobroj hrani. Ovom kuharicom želimo srušiti taj mit i pokazati da je moguće imati oboje: dobro zdravlje i normalnu tjelesnu težinu, uz uživanje u pravoj ukusnoj hrani. Pridružite se i vi ovom sve jačem globalnom pokretu za povratak izvornoj prehrani! 

Za primanje obavijesti pridružite se ovoj grupi:

Povremeni post uz LCHF

$
0
0

Mi ljudi općenito jedemo previše, puno više nego što nam treba da ne bismo bili gladni.  To je zato što živimo u izobilju, hrana je dostupna 24/7 a marketing prehrambene industrije nas na sve moguće načine mami da želimo stalno nešto jesti. Pa onda jedemo i zbog dosade ili nezadovoljstva, ili jednostavno zato što hrane ima... 

Ponekad treba osjetiti i glad. To je jako, jako korisno i zdravo. Preskočiti obrok na primjer. Osjetiti glad, pa se ne uspaničiti zbog toga, nego se napiti vode, skuhati čaj, i počekati da osjećaj gladi prođe. I prođe zaista... Osjećaj je fenomenalan. 

Zašto je povremeno preskakanje obroka (povremeni post) vrlo zdravo? Dok stalno nešto jedemo, tijelo troši 80% energije na probavu hrane i ne stiže odrađivati druge važne poslove. Tek kad nije zauzeto neprestanom probavom hrane, može raditi na regeneraciji stanica i detoksifikaciji. A ovo dvoje je vrlo važno za sačuvati zdravlje.

Zašto ne isprobate dva puta tjedno polu-post? Npr jedan dan doručkujete i ručate i onda ne jedete ništa do slijedećeg dana do ručka. Na taj način niste postili CIJELI DAN već samo POLA dana. Praktički ste preskočili večeru a ujutro ionako nećete biti gladni. Taman lijepo ogladnite do ručka. 

Kako ostale dane i ostale obroke jedete "normalno" znači sve po LCHF, tako neće doći do sindroma "štednje i nakupljanja energije - masnog tkiva" kao što dolazi kod dugotrajnih izgladnjujućih dijeta. Jer ostale obroke jedete normalno, tj jedete nutritivno bogatu hranu.

Ovo je dobar način za mršavljenje. Neki ljudi i uz LCHF imaju poteškoće s mršavljenjem, najčešće zato što jedu previše, ili jedu kad nisu gladni. Onda je potrebno malo postrožiti prehranu i odreći se nekih "oblizeka" kao što su sirevi, orašasti plodovi, LCHF kolači i slastice... No tzv "zelenu kuru" mnogi doživljavaju kao režim pa posustaju. U tom slučaju je povremeni post možda odlično rješenje. Kad ste prihvatili LCHF kao način prehrane i života, niste gladni, imate masu energije i dobro se osjećate, tada 5 dana u tjednu živite i jedete opušteno. Samo dva dana se malo strpite i preskočite jednu večeru i jedan doručak. Ono što dobivate od toga je:

- bolje zdravlje i smanjeni rizik od cijelog niza bolesti, jer se tijelo stigne regenerirati i detoksificirati;
- mršavljenje, jer ako ne jedete neminovno morate trošiti nakupljeno masno tkivo;
- kontrolu apetita, jer nakon što ste preskočili obrok ne možete više pojesti previše;
- bolju mentalnu oštrinu i koncentraciju, jer mozak izvrsno radi na ketone.

Čovjek je i genetski prilagođen na povremeni post, jer hrane nije uvijek bilo u izobilju. Sigurno u prošlosti nismo slijedili nutricionističke preporuke da jedemo "5-6 malih obroka dnevno" :)) 

Za vrijeme posta pijte dosta vode a i zeleni čaj je koristan. 

Povremeni post je vrlo lagan za ljude koji su na LCHF, koji za energiju troše masnoće, pa kad potroše one iz hrane, prelaze na trošenje masnih naslaga. Šećer u krvi je stabilan i nema tipične "treskavice" od gladi kao kod onih koji su na standardnoj prehrani koja se bazira na ugljikohidatima. Oni koji troše glukozu za energiju, vrlo teško podnose gladovanje,  jer kad tijelo potroši dostupnu glukozu, očajnički traži novo "punjenje" tj obrok bogat ugljikohidratima, jer zbog djelovanja inzulina nije u stanju trošiti masne naslage. 

Još neke prednosti povremenog posta: možete ga odraditi bilo kad, kad je vama to najzgodnije. Ako vikendom kuhate bolji ručak, pečete kolače, izlazite na večeru ili u goste, naravno nećete izabrati vikend za post. Izaberite za to dan kad imate previše posla i obaveza, tako ćete posao obaviti brže jer nećete trošiti vrijeme na razmišljanje što jesti i na pripremanje obroka. Također post možete odraditi kad se nađete u situaciji da baš ništa pametnog ne nalazite za jelo, tada je najlakše - preskočiti obrok. 

Mnogi se boje gladi, pa od straha jedu i prije nego osjete taj osjećaj. Jeste li znali da osjećaj gladi prolazi - ako malo počekate? Poslije se osjećate lagani kao perce i puno više uživate u hrani, osjetila okusa se izoštravaju. Zgodno zar ne :)

Kakva su vaša iskustva s povremenim postom?


Prva hrvatska LCHF kuharica u redovnoj prodaji

$
0
0
U utorak 04.06.2013. izašla je iz tiska Prva hrvatska LCHF kuharica, s podnaslovom Kuhajte izvorno: bez šećera, brašna, rafiniranih biljnih ulja i kemijskih aditiva. Autorice smo ja i Ariana Miljević Bugenvilija. Kao logičan slijed moje knjige ”Istine i laži o hrani”, koja se obračunava s ustaljenim predrasudama i ruši mitove o ”zdravoj” i ”nezdravoj” hrani, ova najnovija knjiga predstavlja praktičan vodič za Paleo-LCHF način života te objedinjuje zdravu prehranu i uživanje u hrani. 

Knjiga se zasada ne može kupiti u knjižarama već jedino direktnom narudžbom. Redovna cijena knjige je 219 kn a dostava u Hrvatskoj je besplatna. 

Kupovina knjige je jednostavna: 
1. uplatite prema donjim podacima
2. pošaljite adresu za dostavu i svoj OIB na e-mail adresu lchf.kuharica@gmail.com
3. knjiga vam stiže za nekoliko dana preporučenom poštom

Podaci za plaćanje: 

Primatelj: TRAGOM j.d.o.o. Šibenik, Trg Andrije Hebranga 4
IBAN (račun): HR7823400091110561525
Model: 00
Poziv na broj: vaš OIB
Opis plaćanja: LCHF kuharica
Iznos: 219,00

Ako naručujete iz inozemstva, javite mi se na e-mail lchf.kuharica@gmail.com radi izračuna troška poštarine.

Da podsjetim što ova knjiga sadrži:

  • Oko 250 recepata, od kruhova i peciva, jela s jajima i drugih finih jela za doručak, preko juha i predjela do glavnih jela. Od zanimljivih i ukusnih priloga (koji nisu krumpir, tjestenina i riža…), salata, samostalnih malih jela za svaku priliku, do brzih jela, grickalica, torti i kolača;
  • Oko 180 profesionalnih fotografija, većim dijelom iz objektiva A. Miljević Bugenvilije;
  • Popratne edukativne tekstove o prehrani (npr koja je razlika između LCHF i Paleo koncepta te kako pronaći svoj optimalan način prehrane, zašto odbaciti pšenicu i ostale žitarice, predrasude o masnoćama i bajke o biljnim uljima, praktični vodič kroz masnoće u kuhanju itd);
  • Popratne tekstove o namirnicama (npr o jajima, iznutricama, orašastim plodovima, začinskom bilju, gljivama, steviji, medu itd);
  • Mnoštvo sitnih praktičnih savjeta (npr o psyllium prašku, kokosovom brašnu, vaniliji, prašku za pecivo, sadržaj ugljikohidrata u najčeščim namirnicama itd).
  • Registar malih proizvođača prave hrane u Hrvatskoj.


Podaci o knjizi:

224 stranice, dimenzije 16,50 x 24 cm
tvrde korice i sjajni debeli papir

Izdavač TRAGOM Šibenik
Tisak Denona Zagreb

ISBN broj 978-953-57637-0-3
Cijena 219,00 kn






Viewing all 219 articles
Browse latest View live